Register receptov Kuchári na receptoch
Grilovanie a údenie
   
Spomínam si ako som robil huspeninku prvý krát. Nebol som si istý, či do huspeniny ide zelenina alebo nie a tak som zatelefonoval dedkovi o odbornú pomoc. Na moju otázku ako je to so zeleninou v huspenine mi povedal: "Jéj a to chceš variť huspeninu, alebo nedeľnú polievku." Je veľa rôznych receptov, ale "mrkvička a petržlen" do huspeniny naozaj nepatrí, pričom v aspikoch je zelenina výborná. Môžme ju pridať uvarenú v inej nádobe na dozdobenie pri porciovaní, ale aj to by som robil opatrne.:o) V tom telefóne som od dedka dostal ešte jednu dôležitú radu: "A nezabudni ju akurátne osoliť. Nie presoliť, ale huspenina má byť slanšia ako polievka."
* Huspenina *  
Recept pridal Admin
Pridané 02.07.2009  
Huspenina recept:

Na huspeninu použijeme rozličné glejovité druhy mäsa ako je bravčová koža, paprčky, chvosty, kolienka (predné sú lepšie pretože sú chudšie), ale ak chceme môžme pridať aj kvalitnejšie chudé mäso, ktoré však pridáme až v druhej fáze varenia, aby sme ho nerozvarili. Ak chceme byť perfektní, očistené mäso silnejšie nasolíme a vložíme na 2-3 dni do silnejšieho slaného nálevu. Po nasolení mäso dobre umyjeme vo vlažnej vode. Nič však nepokazíme, ak zvolíme rýchlejšiu možnosť prípravy. Očistené mäso vložíme do väčšieho hrnca a zalejeme vodou. Orientačný pomer je 4 litre vody na 2 kg koží a glejovitých častí a platí radšej menej ako viac. Len čo voda začne vrieť, znížime teplotu 85-90 stupňov, pričom odstránime tvoriacu sa penu. Pridáme soľ, mleté čierne korenie, 1-2 bobkové listy, 1-2 celé cibule a 4-5 strúčikov cesnaku. Pomaly varíme do zmäknutia 6-7 hodín, pričom odstraňujeme tvoriaci sa tuk. Nemiešame, ale jemným posunutím vareškou kontrolujeme, či sa mäso neprichytilo, aby sa nepripálilo. Pred koncom varenia pridáme pár lyžíc octu a dosolíme ak treba. Nie je zlé spraviť si test. Pár lyžíc huspeniny nalejeme na misku a vložíme do chladničky. Po polhodinke skontrolujeme, či nám huspenina stuhla. Ak je veľmi tuhá pridáme vodu, ak je riedka povaríme ďalšiu hodinku bez pokrievky, alebo si pomôžeme pridaním želatíny. Ak chceme byť perfektní, necháme huspeninu v hrnci, po vychladnutí zoberieme tuk a pomaly zohrejeme. Vývar jemne scedíme, mäso naporciujeme a zalejeme. Ale ak nám dáke mastné oko neprekáža, mäso naporciujeme, zalejeme a necháme vychladnúť. Podávame s nakrájanou cibuľou s octom a čerstvým chlebom. (Cibuľu je dobré nakrájať, zmiešať s octom, vodou, korením a soľou a celé to nechať odstáť. Cibuľa "popustí" a nie je taká ostrá.)

Dobrá rada na záver: Ak máte doma deti, spravte im pri porciovaní samostatné huspeninky bez mäsa. Deti mäso v huspenine nemajú radi aj ak je chudé. A nie je zlé spraviť naraz väčšie množstvo huspeniny, (ja varím tak z 3-4 kíl mäsa) a zamraziť ju. Osvedčili sa mi 1,5 litrové nádobky, z ktorých huspeninu po zamrazení vyklopím do mikroténových sáčkov, aby mi nádoby nezaberali miesto v mrazáku. Huspeninu stačí rozmraziť, prevariť a je naozaj ako čerstvá. A hlavne je kedykoľvek a bez roboty.

Variácie:

Papo - príspevok z diskusie: Najlepšia huspenina je z údeného. Je super. Robili sme najprv z čerstvého, potom pol na pol, ale teraz jedine z údeného a potom sa dáva na dno taniera jeden roztlačený strúčik cesnaku ...super

 

Obsah této stránky vyžaduje novější verzi aplikace Adobe Flash Player.

Získat aplikaci Adobe Flash Player

 
 

Naši partneri a spriatelené weby:
                   

© 2008 - 2016 Simaco - Všetky práva vyhradené